Sualtı Araştırmaları İçin İki Üniversiteden Örnek İşbirliği

261

Selçuk Üniversitesi Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin 5 yıllığına iki üniversitesi tarafından ortak kullanılması amacıyla Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Yönetim Kurulu Odası’nda yapılan protokol imza törenine Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve rektör yardımcıları da katıldı.

Vali Münir Karaloğlu, Akdeniz Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği protokolüne katıldı.

Selçuk Üniversitesi Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Protokol Töreni

Türkiye’nin iki güzide üniversitesinin, güzel bir işbirliği protokolü için bir araya geldiğini belirten Vali Karaloğlu, Selçuk üniversitesinin denizle bir sınırı olmamasına rağmen Kemer’de bir Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma merkezi olmasından dolayı üniversiteyi kutladığını ifade etti. Karaloğlu, Selçuk Üniversitesi’ne Kemer’de oluşturmuş olduğu araştırma merkezi ile yaptığı çalışmalar ve ortaya koyduğu farkındalıklardan dolayı teşekkür etti.

Akdeniz Üniversitesi’nin Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden bir tanesi olduğuna dikkat çeken Vali Karaloğlu, üniversitenin Akdeniz sahillerinde yapılacak çok işi olduğunu ve imzalanan protokolle birlikte çalışmalara bir an önce başlanarak araştırmaların genişletilmesi gerektiğini vurguladı.

Antalya‘ya 4 Yeni Fakülte

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya milletvekillerinin gayretleriyle, Antalya’da geçen hafta dört yeni fakültenin kurulduğuna değinen Vali Karaloğlu “İkisi Alaaddin Keykubat Üniversitesi’ne ikisi de Akdeniz Üniversitesi’ne olmak üzere Antalya’mıza dört yeni fakülte kazandırıldı. Bu fakültelerden bir tanesi de Kemer’de bulunan Denizcilik Fakültesi… Artık Kemer’de bir fakültemiz olacak. O fakülteyle sualtı araştırmaları merkezini de irtibatlandırarak, denizin turizmle irtibatlı birimleriyle ilgili bölümler açılmasını arzu ediyoruz. Biz maalesef denizi plajlarıyla ve güneşlenmeyle kullanıyoruz. Deniz sadece bu değildir. Denizden ülkemizin, kentimizin ve kentteki turizmimizin daha çok istifade etmesi belki de bu araştırmalara bağlı. İnşallah bu araştırmaları geliştirerek Akdeniz Üniversitesi üzerine düşeni yapacaktır. Ben iki üniversitemize de teşekkür ediyorum” dedi.

Selçuk-1 Eğitim Gemisi

İki üniversite arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin önemli olduğuna değinen Vali Karaloğlu, Antalya’nın bir Selçuklu kenti olduğunu, Konya ile Antalya arasındaki tarihi bağdan dolayı Selçuklu coğrafyasının özellikle Teke yöresinin daha çok araştırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Tarihe Sahip Çıkmak

Tarihe sahip çıkmanın önemini aktaran Vali Karaloğlu “Biz belli şeyleri sahibiyiz diye konuşmadıkça, birileri öyle şeyler konuşturuyor ki zannedersiniz biz hiç burada olmamışız. Oysaki 811 yıldır bu topraklar Türk İslam toprağı. İnşallah kıyamete kadar da öyle kalacak. Bu toprakların bize bıraktığı mirası sahiplenmemiz lazım” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Ünal ise protokol kapsamında Selçuk Üniversitesi’nin Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Akdeniz Üniversitesi bünyesine katılacağını, Kemer Denizcilik Fakültesi için önemli bir altyapı sağlayacağını vurguladı. Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri olduklarını aktaran Rektör Ünal, “Üniversitemizde 24 fakülte, 12 meslek yüksekokulu, 1 yüksekokul, 1 konservatuvar ve 60 araştırma merkezimizle 72 bin öğrenciye eğitim öğretim sunuyoruz. Selçuk Üniversitesi’nin Sualtı Araştırmaları Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNESCO ile ortak çalışmalarıyla Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri. Bu işbirliğinin bize çok katkısı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Sualtı Merkezinin İdaresi Akdeniz Üniversitesine Devredildi.

Selçuk Üniversitesi Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
Selçuk Üniversitesi Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

Bu protokolün iki büyük üniversitenin işbirliği olduğunu ifade eden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Sualtı Merkezimiz, üniversitemizdeki 40’a yakın merkezden ve en etkili çalışanlardan birisi. Merkezde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra UNESCO ile çok ciddi çalışmalar yürütülüyor. Bu merkez Akdeniz’e daha çok yakışacak. Ülkemize hem ulusal hem de uluslararası alanda hizmet edebilmek için bu merkezin idaresini Akdeniz Üniversitesi’ne devrediyoruz” diye konuştu.

Hazırlanan protokolü Vali Münir Karaloğlu, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ve Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in imzalamasının ardından tören sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin