Cenote Nariz

Meksika’da keşfedilen dünyanın en büyük sualtı mağara sisteminde dalış yapan arkeologlar Maya medeniyetinden kalıntılar ve fosiller bulundu.

13.000 ila 12.000 yıl önce genç bir kız muhtemelen su aramak için bir mağaraya girdi. Ölümüne sebeb olan bir çukurun içine düştü. Sonrasında mağara buzul suyuyla doldu. Meksika’nın Doğu Yucatan Yarımadası’nın altındaki San Actun mağara sisteminin bir parçası olan bu mağaraya “Kara Delik” Hoyo Negro adı verilmiş. Şimdiye kadar Kuzey Amerika’da bulunan en eski insan iskeletlerinden birisi buradan çıkartıldı. Bulgular, en eski Amerikalıların ve modern Yerli Amerikalıların, 26.000 ila 18.000 yıl önce Asya’dan Beringia üzerinden geçerek genişleyen tek bir atasal nüfusu paylaştıkları teorisine destek veriyor.

Sualtı mağarasında bulunan eski iskelet, en eski Amerikalıların DNA’sını açığa çıkartabilir.

Bilim insanlarının Meksika’da sunduğu buluntuların arasında, ayı ve tembel hayvan kalıntılarının yanı sıra Mayaların savaş ve ticaret tanrısı onuruna yapılmış, ihtişamlı bir tapınak da yer aldı. Yapılan bilimsel değerlendirmelere göre, süreç içinde mağaradaki su seviyesi farklı yüksekliklerde seyretti. Kuraklık zamanlarında buraların içme suyu kaynağı olarak kullanılmış olabileceği de bilimsel tahminler arasında yer alıyor.

Arkeologların aktardığı verilere göre, bulgular yaklaşık 2,6 milyon yıl öncesinden 11 bin 700 yıl öncesine kadar yaşanan buzul çağına ışık tutuyor.

Bulunan hayvan kalıntıları arasında fillerin atalarından gomphotheriidae de yer alıyor. İnsan kalıntıları arasındaysa, yanmış insan kemiklerinin yanı sıra seramik ve duvar resimleri bulunuyor.

 

Bilim insanları Ocak ayında, Meksika yarımadaları Yucatan, Sac Actun ve Dos Ojos’ta dünyanın en büyük iki sualtı mağara sistemini bulmuş, geçen haftalarda da sualtı aygıtlarının yardımlarıyla önceki çağlardan kalma kalıntıları keşfetme fırsatı bulmuşlardı. Söz konusu proje, Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü (INAH) tarafından finanse edildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin