Washington Üniversitesi’nin kutup bölgelerini incelemek için başlattığı Future of Ice girişimi; Antarktika’da ki buzullar ile ilgili önemli bir göreve başlayacağını belirtti.

Küresel ısınma sebebi ile deniz seviyesinin ne kadar yükseleceğini hala bilmiyoruz. Günden güne artan sıcaklıklar ve eriyen buzullar nedeni ile bilim insanlarının hazırladığı senaryolar ne yazık ki iç acıcı değil. Bu sebeple araştırma yapan Future of Ice ekibi, yedi sualtı robotu ile çalışacak ve milyonlarca metre kareye yayılan Antarktika kıtasının keşfedilmemiş sualtını inceleyecekler.

Geçtiğimiz 40 yıl boyunca erime hızını %75 arttıran Pine Island Buz Sahanlığı’nda inceleme yapacak yedi sualtı robotu deniz seviyesinin gelecek yıllarda ne kadar yükselebileceğine dair sonuçlar elde etmeye çalışacak. Seagliders adı verilen droneler bölgede belirli bir rotayı izleyecek ve topladıkları verileri bir uyduya yükleyecekler.

Future of Ice liderlerinden Knut Christianson; buz sahanlıklarının 40 yıldır dengesiz olduklarını, sıcaklık artışlarının buzulları ne kadar zorladığını ve bu ısınmanın sonuçlarının ne olacağını gerçekten tam olarak anlayamadıklarını belirtti. Bu sebeple bu araştırmayı yaptıklarını dile getiren Christianson araştırmadan elde edilecek verilerin çok önemli olduğu konusunda uyarıda bulundu.

2016 yılında yapılan araştırmalarda deniz suyu yüksekliğinin olması gerekenden yüksek olduğu ve buzulların erimesi ile gelecekte kıyı şeridinde yer alan şehirlerin sular altında kalacağına dikkat çekiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin