Su altında bisiklet

Serbest dalış milli sporcusu Birgül Erken, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yılı dolayısıyla su altında bisikletle 59.6 metre pedal çevirerek dünya rekorunu kırdı.

Çanakkaleli sporcu2 dakika 24 saniye 96 salise nefesini tutarak zorlu bir denemeye imza atatı.

Su altı branşlarında iki kez dünya üçüncülüğü kazanan Birgül Erken, bu kez nefesini Çanakkale Deniz Zaferi’ni hatırlatmak için tuttu.

‘Bu rekoru şehitlerimize ithaf etmek benim için ayrıca bir gurur veriyor’

Rekorunu Çanakkale şehitlerine ve vatan uğrunda hayatlarını veren tüm şehitlere ithaf ettiğini belirten milli sporcu Birgül Erken ise “Bu rekoru şehitlerimize ithaf etmek benim için ayrıca bir gurur veriyor.

Bu vatan için canlarını veren nice şehitlerimiz var.

Çanakkale Destanı bu topraklarda yazıldı.

Bu dünya rekorunu bu özel güne denk getirmeyi özellikle istemiştim.

Çünkü ben Çanakkale’de doğup büyümüş, bu ruhu solumuş bir insanım.

Bu rekorumu tüm şehitlerimize ithaf ettim.

Bu rekorun şu anda vatan savunmasında olan Mehmetçiklerimize bir moral olmasını istiyorum. Çünkü zor günlerden geçiyoruz.

Suyun altında bu rekoru kırmak istediğim anlarda hep bu düşünceler içerisindeydim. Değişik duygular. Beni çok heyecanlandırdı.

Aynı zamanda bu topraklarda yaşamış olmak beni gururlandırıyor” diye konuştu.

Su altında bisiklet ile rekor denemesi çalışmalarından

Çanakkale Deniz Zaferi için…

Suda çevireceği pedalı, rekor hedefine ulaştıktan sonra 24 Mart’ta Zafer Turu’na katılarak devam ettireceğini söyleyen Birgül Erken, yeni rekor denemelerinin de peş peşe geleceğini belirtti.

Gestaş, Mandarin Teracce ve Etili Seramik’in desteğiyle gerçekleşecek rekor denemesi Çanakkale Valiliği’nin 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlama programında yer alıyor.

Birgül Erken

Şehitlerin huzurunda

Rekor denemesi için havuza gelen Erken, yaklaşık 2 saat süreyle nefes antrenmanı yaptı.

Son hazırlıklarını tamamlayan Birgül Erken, suya indirilen bisiklete binerek rekor denemesine başladı.

Su altında pedal çeviren Erken, 2.20 metre derinlik, 60 metre uzunluğundaki parkuru 2 dakika 24 saniye 96 saliselik dereceyle tamamlayarak kadınlarda dünya rekorunu kırmayı başardı.

Birgül Erken Kimdir ?

Serbest Dalış branşında Milli Sporcu olarak ülkemizi uluslararası birçok organizasyonda temsil eden Birgül ERKEN 1972’de Çanakkale’de doğdu.

Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğrenim gördü, aynı üniversitede Yüksek Lisansını tamamladı. Ayrıca Anadolu Üniversitesi’nde Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nden de mezun oldu.

2010’da sistemli bir biçimde antrenmanlara başladı, Serbest Dalışın farklı disiplinlerinde hem havuzda hem de denizde Türkiye Rekorları kırarak birinci oldu.

2011 yılından bu yana Serbest Dalış branşında , Dünya Şampiyonalarında 2 kez bronz madalya elde ederek ülkemizin bayrağını kürsüye taşıdı.

Evli ve bir çocuk annesi olan Milli Sporcu Çanakkale’de yaşıyor ve Çanakkale Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin