Daha ilk eğitim sınıfınızda (1 yıldız, Openwater gibi)  dalış tablolarının nasıl kullanılacağı öğretildi. Bununla ilgili hesaplamaları nasıl yapacağınızı gördünüz. Dalış harfleri, dip zamanı, deco durakları vs. Şimdi soralım kim bunları kullanarak dalış yapıyor ?

Artık neredeyse hiç kimsenin elinde dalış tablolarını görmüyoruz. Dalış bilgisayarlarının kullanımının yaygınlaşması ile beraber artık tablolara ihtiyacımız kalmadı. Dalış tablosu kullanmayan ama dalış bilgisayarı da kullanmayan bazı eğitmen veya dalış rehberleri görmek hala mümkün. Neye güveniyorlar veya nasıl güveniyorlar anlamak mümkün değil.

Dalış tablolarını kavramanın önemi tartışılmaz tabi ki. Öğrenmek lazım ama pratikte artık kullanmaya gerek kalmadığını söyleyebiliriz. Belirli bir tecrübe ve seviyeye ilerleme durumunda (2 yıldız veya Advanced Openwater) daha derin dalışlara (sportif dalış limiti max: 30 mt.) başlayan tüm dalıcıların bir dalış bilgisayarı sahibi olmasında fayda olduğunu söylemek gerekir. Neden mi ?

Daha uzun dalışlar

Evet Doğru. Dalış bilgisayarı ile yapacağınız bir dalışta daha uzun bir dalış yapabilirsiniz? Dalış tablosu ile yapacağınız bir plana göre aynı derinlikte kalacağınızı düşünerek hesaplama yaparsınız. Oysa bir dalış bilgisayarı (marka ve modeller arasında farklılıklar olabilir) sizin gerçekte bulunduğunuz derinlikler ve sürelerine göre dalışınızı yapmanızı sağlar. Daha önceki yaptığınız dalışları da göz önünde bulundurduğu için sürekli bir hesaplama ile size dip zamanınızın ne kadar kaldığını ve deco limitlerinde hareket etmeniz gerektiğini hatırlatır. Dalış derinliği sınırlarını haber verir. Dip zamanı dolmaya yakın uyarı verir. Dalış tabloları kullanma sırasında yapmanız gereken tüm hesaplamaları anında ve birkaç algoritma ile hesaplayarak güvenli bir dalış yapmanızı sağlar.

Nitroks kullanmaya başlarsanız işler biraz daha karmaşıklaşır ve hesaplamalar daha da önem kazanır. Dalışı bırakın su üstünde bile ardışık dalış planlaması çok ama çok zor hale gelebilir. Oysa Nitroks dalış özelliği olan bir dalış bilgisayarı ile yapmanız gereken sadece tüpünüzdeki O2 (oksijen) yüzdesini girmenizdir. Dalış sırasında bulunduğunuz derinliği girmiş olduğunuz O2 seviyesine göre hesaplar ve sizi gereken dalış derinliği ve süre limitleri içerisinde tutar.

Daha güvenli dalışlar

Doğru kullandığınız takdirde dalışınız daha güvenli olacaktır. Hesaplamalar sırasında yapacağınız hataları ortadan kaldırırsınız ve bu hesaplamalar konusunda başkasına güvenmenizin gerekliliği ortadan kalkar. Bir dalış bilgisayarının yanlış olma veya yanlış anlama ihtimali dalış sırasında diğer dalıcıları da düşünürsek hata yapma ihtimali en aza indirgenmiş olur. Dalış eşinizde de bilgisayar var ise sağlama yapmak da o kadar kolay olacaktır. Her ikisinde de hata olma ihtimali neredeyse imkânsıza yakın olacaktır. Tekrar yapacağınız dalışlar için decosuz dalış limitlerini (No Deco Limit) göz önünde bulundurmak için yardımcı olacaktır. Yüzey zamanınızı da hesaplamalara katacağı için bir sonraki dalışınız ile ilgili hesaplamalarla uğraşmak zorunda da kalmayacaksınız.

Dalış Kayıt Defteri (DiveLog)

Günümüz dalış bilgisayarları, dalış günlüğü olarak ikincil bir amaca da hizmet eder. Hepsi belirli bir sayıda dalışı kaydeder, ihtiyaç durumunda bilgisayara aktarım imkânı ile dalış profilinizi de kaydettiği için dalışınız sırasındaki durumunuzu izlemenize yardımcı olur. Gerekli aparatlar yardımı ile de hava tüketiminizi de takip edebilmeniz mümkündür. Çoğu dalış bilgisayarı su sıcaklığı gibi bilgileri de tutar.

Bilgisayarınız, maksimum dalış derinliği ve dip zamanınız konusunda sizi uyarır. Dolayısıyla dalış güvenliğinizi sağlar.

Ekonomi Durumları

Dalış bilgisayarlarının maliyeti, işlevselliği arttıkça yıllar içinde kayda değer bir şekilde düşmüştür. Oldukça pahalı bazı modeller varken, yalnızca gerekli olan derinlik ve dekosuz dalış limitleri (NDL) konusunda bilgi sağlayan basit bilgisayarlar da bulunmaktadır.

Neredeyse zorunlu

Artık daha fazla dalış sistemi, onlarla dalmadan önce bir dalış bilgisayarınız olmasını, özellikle de daha ileri seviyeli dalış yapıyorsanız, sizi dalış bilgisayarı sahibi olmaya zorlamaya başlıyor. Kendinize ait bir bilgisayarınızın olması dalışlarınızı kayıt altına almaya yardımcı olacağı gibi dekosuz dalış limitlerine uymak ve deco durakları konusunda kontrolün sizde olmasına yardımcı olacaktır.

Herşeyin başı sağlık

Dalış bilgisayarları bu kadar faydasına rağmen yeterli değildir. Amaçları, dip zamanı ve derinliğinizin hızlı ve sürekli hesaplamaları yaparak size dalışınızda yardımcı olmaktır. Bununla birlikte, kilo, yaş, hidrasyon seviyeleri ve dalış öncesi bütün gece partilerde takılmanızın dekompresyon hastalıkları açısında oluşabilecek riskleri dikkate alamazlar. Dalış bilgisayarları sizin vücudunuz hakkında hiçbir şey bilmiyor ve sağlığınızı da kontrol edemiyor.  Dalış bilgisayarlarının bazılarında, kişisel durumlara bağlı farklı ayarlar yapılabilmektedir, ancak bunlar sadece dalış planını daha dar limitler içerisinde tutup, dalış güvenliğini arttırmaktadır. Bu ayarlar sadece gösterge amaçlı olup gerçek duruma ait kişisel kondisyonun belirlenmesi dalıcı sorumluluğundadır. Dalış bilgisayarları sadece bir araç ve size daha fazla bilgi sunan bir kaynak olarak görülmelidir. Herhangi bir araçta olduğu gibi, bunu yapmadan önce nasıl kullanacağınızı anlayın ve güvenli dalış bilgisinin yerini almasına asla izin vermeyin. Eğitimlerinizi iyi alın ve gereklerini yapın, dalış tablolarını öğrenin, arkasındaki bilimi iyi anlayın ve o bilginin güvenli bir şekilde kullanılmasını kolaylaştırmak için bilgisayarınızı kullanın.

Her dalışınızın güvenli ve keyifli olması dileklerimizle…

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin