between music

Between Music sıradışı performansı ile tüm dünyanın ilgi odağı haline geldi. Sualtında gerçekleştirdikleri müzik performansı ile izleyenleri kendine hayran bırakan grup alışılmışın dışında bir müzik ziyafeti sunuyor.

İzleyenlere farklı bir keyif sunan Danimarkalı grup dünyanın ilk sualtı müzik grubu olma özelliği taşıyor. Uzun yıllar boyunca dalgıçlardan, bilim insanlarına, akademisyenlerden zanaatkarlara bir çok kesim ile çalışan grup sualtında müzik yapmanın yollarını aradı. Dünyanın pek çok yerinden müzik aleti yapımcıları ile çalışan Between Music grubu sualtı orgu, perküsyon, elektromanyetik arp gibi enstürmanları sualtında çalınabilecek şekilde geliştirdi.

between_music_dünyanin_ilk_sualti_muzik_grubuSeyircilere inanılmaz bir deneyim yaşatan Between Music geçtiğimiz yıl Hollanda’da bir Operadagen Festivali’nde görsel ve işitsel performansın en üst seviyede olduğu bir performans sergiledi. Önümüzde ki günlerde Avustralya’da bir gösteri düzenleyecek olan grup FuturePerfect Productions tarafından destekleniyor.

İnsanlığın Ortak Noktası: Su

Between Music’in kurucu üyelerinden Robert Karlsson, gerçekleştirdikleri performansın çok zor olduğunu ancak bu zorluğun kendileri için bir motivasyon kaynağı olduğunu söylüyor. Karlsson, “Suyun altında canlı müzik yaparken, başka hiçbir şey düşünemiyorsunuz. Sadece kalbinizle çaldığınız müzikler, izleyiciyle aramızda özel bir bağ oluşmasını sağlıyor” diyor. Suyun, dinlerin ve kültürlerin ötesinde tüm insanlığın ortak bir noktası olduğunu söyleyen Karlsson, gösteriyi daha geniş kitlelere yayma amacında olduklarını söylüyor.

“Suyun altında canlı müzik yaparken, başka hiçbir şey düşünemiyorsunuz. Sadece kalbinizle çaldığınız müzikler, izleyiciyle aramızda özel bir bağ oluşmasını sağlıyor.” diyen Between Music kurucusu Robert Karlsson gerçekleştirdikleri performansın oldukça zor olduğunu ancak bunun grup üyeleri için bir motivasyon kaynağı olduğunu belirtiyor. “Su, dinlerin ve kültürlerin ötesinde; tüm insanlığın ortak bir noktası.” diyen Karlsson birinci önceliklerinin bu müziği daha geniş kitlelere duyurmak olduğunu söyledi.

Grubun solisti Laila Skovmand ise “10 yıl önce bir kase suda nasıl şarkı söylenebileceğini incelemeye başladım. Bir kaç yıl sonra da büyük bir su tankı içinde şarkı söylemeye çalışarak Between Music girişimini hayata geçirebilmek için büyük çaba sarfettim.” diyor. Nefes almak için herhangi bir cihazdan yardım almayan grup üyeleri aralıklarla su yüzeyine çıkarak nefes alıyorlar.

Between Music’i yakın zamanda Türkiye’de görme dileğiyle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin