Kadınların yaşamını temelden tehdit eden, sosyal hayata katılmalarına engel olan en büyük sorun kadına yönelik şiddettir. Ülkemizde ve dünyada belirlenen politikalara ve uygulamalara rağmen hangi ırktan olursa olsun tüm kadınların ortak sorunu şiddet kararlı bir mücadeleyi gerektirmektedir.

Kadına yönelik şiddet, bugün sadece Doğu ve Ortadoğu’da değil tüm dünya toplumlarının bir problemidir. Şiddet gören kadınlar toplumun, Danimarka’da %52’sini, Finlandiya’da %47’sini, İsveç’te %46’sını, Hollanda’da %45’ini, İngiltere’de %42’sini oluşturuyor.  Güney Afrika’da her 18 saate bir kadın öldürülüyor. ABD’de her 90 saniyede bir kadın tecavüze uğruyor, Kanada, Almanya, İngiltere Fransa, İsveç, ABD taciz ve tecavüz vakalarında dünyada ilk 10 arasında…

nejdet_demirtas_ayna

Türkiye’de ise her dört kızdan biri cinsel şiddete mağruz kalmaktadır. Tecavüz mağdurlarının %50’si 18 yaşın altında ve daha çok 7-9 yaşları arasında yer alan çocuklar olurken; ülkemizde acil yardım hattını arayan kadınların % 46,9’u cinsel şiddete,% 57’si fiziksel şiddete uğruyor.

Nejdet Demirtaş’tan Anlamlı Sergi

Sualtı Fotoğrafçısı Nejdet Demirtaş, kadına yönelik şiddeti farklı bir bakış açısıyla anlatmaya çalıştığı “Ayna” adlı sualtı fotoğraflarını geçtiğimiz günlerde Fulya Sanat Merkezi’nde görücüye çıkartmıştı. CMAS’a bağlı 7 ülkeden sporcuların, dünya rekortmenlerinin, Kaş Hastanesi’nden doktorların ve gönüllü vatandaşların modelliğini üstlendiği proje,  elli kişiden fazla çalışanın emeği ile 8 ayda tamamlandı.

https://www.facebook.com/nejdet.demirtas.7/videos/pcb.10155396138136240/10155395932246240/?type=3&theater

15 Temmuz ve 15 Ağustos tarihleri arasında Kaş Düşler Akademisi’nde tekrar görücüye çıkacak olan serginin gelirinin %50’si “Kadın Cinayetlerini Durduracağız” platformuna aktarılmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin