Mersin Mezitli’de UNESCO Kültür Mirası Listesi Adayı olan ve birçok medeniyetin izlerini taşıyan Pompeiopolis’e dalış gerçekleştirildi. 3 bin yıllık antik kentin limanını ortaya çıkarılması amaçlanan su altı çalışmalarından çok önemli veriler elde edildi.

Dana Adası’nda dünyanın en büyük tersanesini bulan Selçuk Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz ve ekibi, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın ricası üzerine Mersin’e geldi. Mezitli Soli Pompeiopolis Antik Limanı’nda başlayan incelemelere Arkeolog olan Belediye Üyesi Ramazan Toker’de katıldı.

Soli Pompeiopolis’in dünya tarihi açısından çok önemli olduğunu ifade eden Tarhan ise, “Mezitli Belediyesi olarak rutin belediye hizmetlerini bir yandan yürütürken, doğrudan bizim görev alanımızda olmayan hizmetlere de müdahalede bulunuyoruz. Mezitli’nin 3 bin yıla yakın bir tarihi var.  Ticaret ve kültürel yaşam açısından çok önemlidir. Buradaki kültürel değerleri gün yüzüne çıkararak, turizme kazandırmak istiyoruz. Özellikle Soli Pompeiopolis’te bulunan limanın Akdeniz’de bulunan en büyük antik liman olduğunu düşünüyoruz. Deniz altında çok zor şartlarda yapılan çalışmalar sonrası antik limanın ortaya çıkarılması için çaba sarf edeceğiz” diye konuştu.

Araştırma Sonuçları Kamuoyu ile Paylaşılacak

Araştırmanın yürütüldüğü bölgenin dünya tarihi açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirten Tarhan, Soli Pompeiopolis’in 3000 yıllık tarihi olduğunu, ticaret ve kültürel yaşam açısından çok önemli bilgiler elde edilebileceğini belirtti. Bu bölgeyi turizme kazandırmak isteyen Belediye Başkanı deniz altında yürütülen çalışmaların zor şartlar altında yürütüldüğünü ancak Pompeiopolis’te yer alan limanın Akdeniz’de bulunan en büyük antik liman olduğunu düşündüklerini bu sebeple ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin