İzlanda, dünyada iki kıtasal plaka arasında durabileceğiniz tek yer olma özelliğini taşıyor. Bölgede hem coğrafi açıdan hem de dalış açısından en özel yer ise Silfra.

İzlanda’nın Thingvallavatn Gölü’nde yer alan Silfra Yarığı, Avrupa ve Kuzey Amerika kıtalarını birbirinden ayıran Atlantik yarığının üzerinde yer alıyor. Bu yarık tatlı su kaynaklarının doldurduğu bir yarık ve burası iki kıta levhasının birbirine en yakın durduğu ve her yıl birbirinden iki santimetre uzaklaştığı nokta.

Silfra, Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan bir milli park ve bölge olarak hem Avrupa hem de Kuzey Amerika olarak belirlenmiş.

Silfra Avrupa ve Kuzey Amerika tektonik plakalarının arasında yüzebileceğiniz, şnorkel yapabileceğiniz ve dalış yapabileceğiniz tek yer.

Silfra Yarığı

Silfra’da suyun sıcaklığı magmaya çok yakın olmasına rağmen hiç bir zaman +4 dereceyi geçmiyor. Sıcaklığın 2 – 4 dereceler arasında olması nedeniyle, suda yaşamın oluşmaması da suyun berrak kalmasına neden oluyor.

Silfra’da,  magma tabakasının yer yüzüne çok yakın olması ve suyun yüzeye çıkmadan magmadan geçerek filtrelenmesi sebebiyle, 100 metre derinlikte dahi görüş çok net oluyor.

Soğuk suya rağmen, Silfra’nın kristal berraklığında sularına dalmak olağanüstü bir deneyim. Işığın su yüzeyinde yarattığı parıltılar, derinliklere ulaşan ışığın kayalara çarparak oluşturduğu gökkuşağı etkileri dalıcılara eşsiz manzaralar sunuyor.

Thingvallavatn Gölü

Silfra’da dalışlar, Thingvellir Ulusal Parkı düzenlemeleri çerçevesinde, yerel bir rehber ve seçilmiş dalış firmaları tarafından yapılıyor. Dalış sezonu ise Mayıs-Eylül ayları arasında. Dalışlar 18 metreyi geçmeyecek şekilde , kuru elbise dalışı olarak yapılıyor.

Silfra’nın en dar yeri olan Big Crack noktasında, dalıcılar her iki kıtaya birden dokunabiliyorlar.

Kristal berraklığındaki bu sularda yapılan dalışlar, grubun durumuna bağlı olarak 35-45 dakika sürüyor.

 

Kaynaklar:

www.silfra.org  – All about Silfra, the famous dive site in Iceland

https://www.dive.is   –  Diving Silfra Day Tours, The Dive Between The Continents

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin