Nefes kesici fotoğraf çekmek kıyıda bile tecrübe gerektiren zorlu bir uğraş olabiliyor; birde bunu güvenli bir dalış planı, kullanması sinir bozucu bir housing, yüzerlik ve navigasyon becerileri ile birleştirince imkansızlaşabiliyor. Bu yazımızda fotoğraf çekimleri yapacağınız dalışlarınız öncesinde tehlikeleri en aza indirmek için küçük ipuçları yer alıyor.

Temel Bilgileri Unutmayınsualti-fotografciligi-guvenlik

İstatistiklere göre her 10 kazadan 1’i havanın bitmesinden kaynaklanmakta bu sebeple DAN’ın ilk önerilerinden biri hava tüketim alışkanlığınızı geliştirmenizdir. Kompleks kamera teçhizatı, iyi bir fotoğraf çekme çabası tüm bunları yaparken nerede olduğunuzu takip etmeye çalışmak kimi zaman temel bilgilerinizi unutmayı kolaylaştırabilir. Önceliğiniz güvenlik olsun. Bu en iyi fotoğrafınıza mal olsa bile hava tüketiminizi sürekli kontrol etmeyi unutmayın.

Yüzerliğinize Dikkat Edin

Sualtı fotoğrafçılarının muhteşem görseli yaratmak için pür dikkat çalışırlar. Bazen bu çalışma ve odaklanma yüzünden yüzerlik ikinci plana atılır. Bu canlıların zarar görmesine ve boşa sarfedilen efora sebep olur. Bununla beraber bulunulan derinlik ve hava miktarı gözden kaçar. İyi yüzerlilik hem kendinizi kazalardan korumak hem sualtı canlılarını korumak için kritik önem taşımakta.

sualti-fotografciligi-guvenlikSadece Fotoğrafa Odaklanmayın

Sualtı fotoğrafçılığında bir görüntüyü yakalamak, doğru ışık için uğraşmak, odaklanma ve kontrol gerektirir ve dikkat kaybına sebep olur. Bu sebeple pratik yaparken ve fotoğraf çekimlerinde yanınızda güvendiğiniz bir dalış arkadaşınız olması önemlidir. Yavaş yavaş daha zorlayıcı dalışlar yapabilir, kendinizi böylece daha rahat geliştirebilirsiniz. Ancak yaptığınız işi asla hafife almayın ve çok büyük adımları çok hızlı atmayın. Unutmayın bir kare için tekrar bulunduğunuz noktaya dönebilirsiniz bunun için güvenliğinizi tehlikeye atmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin