Titanik

1912 yılında, Titanik’in güvertesinde bir yolculuk, lüks seyahatin en üst noktasıydı. Yüzyıldan fazla bir süre sonra, hâlâ en lüks seyahatlerden biri.  

Mayıs 2018’de Londra merkezli Blue Marble Private seyahat şirketinin başlatacağı batık bölgesi dalış turları ile, turistler Titanik’in güvertesi üzerinde süzülme şansına sahip olacaklar.   


Robert Ballard’ın 32 yıl önce RMS Titanik’in enkazını bulması ile 20. yüzyılın en büyük deniz faciasına olan ilgi artarak devam etmektedir.

Ancak, bu dalış turu batığı görmek için son şansınız olabilir.

2016 yılında yapılan bir çalışmaya göre, yeni keşfedilen “extremophile bacteria” adlı bakteri türünün 15-20 sene içerisinde gemiden kalan her şeyi yiyerek bitireceği iddia edilmektedir.

Dalış turu, katılımcıları ve mürettebatı taşıyacak olan denizaltıyı bu gezinin amacına uygun olarak tasarlayıp yapan Ocean Gate Expedition şirketi işbirliği ile gerçekleşecektir.

Kanada Newfoundland’dan başlayacak 8 günlük gezide, her biri 3 saat sürecek 3 günlük dalış programı yapılmıştır. Dalışlarda, titanyum ve karbon fiber denizaltı ile katılımcılar 3800 metre derine batık alanına indirileceklerdir.

Blue Marble Private’ın 8 günlük gezisinin ücreti kişi başı 105,129 $ dır.

Blue Marble Private yaptığı basın açıklamasında, belirlenen ücretin RMS Titanik’te “first class” seyahat ücreti olan 4,350 doların enflasyon hesabı ile bugünkü değerine eşit olduğunu açıklamıştır.

Bu ironik ve hoş açıklamaya rağmen bu ücret, 2012 yılında Deep Ocean Expeditions’ın batığa yaptığı tur ücreti olan 59,000 doların iki katıdır.

İlk seyahat için tur dolmuştur, diğerleri için de elinizi çabuk tutmanız gerekebilir.

Kaynak: http://edition.cnn.com/2017/03/21/travel/titanic-wreck-dives/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin