Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Su altı Sporları Topluluğu tarafından Kemer Belediyesi desteğiyle düzenlenen 11. Uluslararası Kemer Paris-2 Dalış Etkinliği deniz dibi ve sahil temizliğiyle başladı.

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Su altı Sporları Topluluğu tarafından Kemer Belediyesi desteğiyle bu yıl 11’incisi düzenlenen Uluslararası Paris-2 Dalış Etkinlikleri başladı. Etkinliğe katılan öğrenci ve öğretim üyelerinden oluşan dalgıçların deniz dibi taramasında, geçen yıllara göre çok daha az atığa rastlandı. Etkinlik kapsamında Ayışığı Koyu sahilinde ve deniz dibinde temizlik yapıldı. Yapılan temizlikte deniz dibinden otomobil lastiği, balık ağları, Türk bayrağı, konserve kutuları, cam ve plastik şişe, su testisi, çapa ve mangal ızgarası çıktı. Yapılan çalışmaları su altı fotoğraf sanatçısı Adnan Büyük fotoğrafladı.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, çöplerin denize atıldığını görmekten üzüntü duyduklarını ifade ederek deniz dibindeki posidonya çayırlarının büyük bir kısmının da yok olduğunu tespit ettiklerini vurguladı. Posidonya çayırlarının denizdeki ekosistemin önemli bir parçası olduğuna dikkati çeken Gökoğlu, “Bu bitkiler deniz içerisindeki erozyonu önler. Balık yavrularının saklanması, üremesi ve yumurta bırakmasına yardım eder. Bu bitkilerin yerine oturması için binlerce yıl geçmesi gerekiyor” dedi.

Birinci Dünya Savaşı’nda Kaş ve Kemer’de İngiliz Ben My Cree, Alexandra ve Fransız Paris-2 savaş gemilerini 4 dağ topu ve emrindeki topçu birliği ile Akdeniz’in sularına gömen Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker anısına düzenlenen etkinliklerde, top bataryalarının ziyareti, konferans konuşmaları ve Paris-2 batığına dalış gerçekleştirilecek. 19 üniversiteden 110 öğrencinin katılacağı belirtilen etkinlik 1 Mayıs tarihinde sona erecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin