Coronavirus

Dalış yapanlar korona virüs (COVID-19) salgını nedeni ile başta regülatörler olmak üzere tekne ekipmanı kullanımıyla korona bulaşması ihtimaline karşı ne gibi önlemler alabileceğini bilmeli.

En temel prensip ekipmanı uygun şekilde dezenfekte etmektir.

CDC’ye (Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi / Amerika) göre, evde kullanılan temizleyiciler ve dezenfektanların korona virüsüne (COVID-19) karşı en az soğuk algınlığı ve grip virüslerine etkisi kadar olduğunu belirtmektedir.

Özellikle ağız ve göz ile direkt etkileşimde olabilecek Regülatör, maske, şnorkel ve BC inflatörlerini kullanmadan önce temizlik ve dezenfeksiyon malzemeleri ile temizlenip dezenfekte edilmesi ve temiz bir su ile iyice durulanması çok önemlidir.

Dalış ekipmanlarını % 10’luk bir ağartma (çamaşır suyu) çözeltisine daldırılarak veya Steramine™ tabletleri veya herhangi bir kuaterner amonyum (dört bileşenli amonyak) bileşiği gibi bir temizlik ürünü kullanılarak etkili bir şekilde dezenfekte edilebilir.

Bu ürünleri üreticinin talimatlarına göre kullandığınızdan emin olun ve ardından ekipmanı bol temiz suyla durulamayı unutmayın.

Dalış ekipmanlarını temizlemek için yaygın olarak kullanılan ancak korona (covid-19) virüse karşı etkisiz olan ürünler arasında antibakteriyel ürünler ve klorheksidin ağız gargaraları veya spreyleri bulunur. Etkili olması için sıcak sabunlu su, yumuşak bir diş fırçası ile ovalama gibi işlemlerle eşleştirilmelidir.

Tekne ekipmanı kullanlar dikkatli ve titiz davranın.

Kendinize ait olmayan ekipman kullanan bir dalgıçsanız ve kendinizi bulaşıcı korona (covid-19) gibi hastalıklardan korumak için ekstra adımlar atmak istiyorsanız, aşağıdaki ekipmanları günlük olarak kullandığınız tarzda bir dezenfekte edici bezle iyice silin ve kullanmadan önce tatlı suyla durulayın:

  • Regülatör ağızlıkları
  • Şnorkel
  • BCD infilatör
  • Maskenizin içi

Herhangi bir dezenfektana erişiminiz yoksa, dalış yaptığınız merkezden ekipmanı kullanmadan önce uygun şekilde dezenfekte etmesini isteyebilirsiniz.

Konuyu takip etmeyi ihmal etmeyin.

Korona virüsüne karşı etkili temizlik ve dezenfektan ürünlerinin bir listesi için,

Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi’nin “ortaya çıkan viral patojen iddiası” olan Amerikan Kimya Konseyi Biyosit Kimyaları Merkezi ürün listesine bakın.

Bu tür temizlik ve dezenfektan ürünü kullanılırken, dirençli türlerin üremesini önlemek için aktif bileşeni sık sık değiştirmek akıllıca olabilir.

 

Düzenli olarak listeleri takip etmek faydalı olacaktır.

DAN ve Dünya sağlık örgütünün bu konudaki sayfalarını arada ziyaret edip takip edebilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi, sık sık el yıkamak (en az 20 saniye sabunla), yüksek trafikli nesneleri ve alanları (banyolar, kapı kolları, tezgahlar vb.) düzenli olarak temizlemek.

Hasta olan insanlarla temastan kaçınmak ve hasta olduğunuzda evde kalmak, hastalığın yayılmasını durdurmanın en iyi yollarındandır.

Daha fazla bilgi için Sağlık Bakanlığının sayfasına bakınız.

Bu konuda daha detaylı bilgiye sahip uzman arkadaşlarımıza çağrımızdır. Yayınlamak istediğimiz makaleleri lütfen iletiniz.

Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen iletişime geçin.

Çeviri : Burçe Kaya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin