Bahçeşehir Üniversitesi ve Türkiye İşitme Engelliler Derneği’nin katkısıyla geliştirilen “Sualtında Herkes ve Her Dil Eşittir” projesi kapsamında Sakarya Nehri’nin doğduğu Sakaryabaşı’nda dalış yapıldı.

İşitme engelli vatandaşlar “Sualtında Herkes ve Her Dil Eşittir” projesi kapsamında, Eskişehir’in Çiftler ilçesinde yer alan ve Sakarya Nehri’nin doğduğu yer olan Sakaryabaşı’na dalış yaptı.

Bahçeşehir Üniversitesi Sualtı Kulübü ve Türkiye İşitme Engelliler Derneğinin katkısıyla geliştirilen proje kapsamında yapılan keşif dalışından sonra, Kulübün Başkanı Günışık Kumru yaptığı açıklamada, işitme engellilere karşı farkındalık yaratmak için bir proje geliştirmek istediklerini ve bu projenin ortaya çıktığını, sualtında herkesin ve her dilin eşit olduğunu belirtti. Sözlerine “Sualtında herkes işaret diliyle konuşmak zorunda. Dalgıçlar iletişim kurmak için basit bir işaret dili kullanıyorlar. Biz de işitme engellilerin su üstünde yaşadıkları sıkıntılara bu proje ile dikkat çekmeyi amaçladık.” Şeklinde devam eden Kumru dalışları geleneksel hale getirmek istediklerini ekledi.

Proje kapsamında ilk kez dalış yapmayı deneyimleyen Emre Fırat Yalçın ise “Sualtında çok farklı duygular içerisindeydim. İşitme engellilerin sualtında iletişim kurmaları çok kolay. Engeli olmayan arkadaşlarımızın sualtında konuşmaları çok kısıtlıyken bizim için böyle bir sorun yok. İşitme engellilere karşı olan farkındalığın artmasını diliyorum.” Ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin