Soframızda yer bulan plastik atık içeren balığa artık plastik atık içeren tuz ekebilirsiniz. 

Okyanuslarda oldukça fazla plastik ve atık malzemeler bulunmaktadır. Plastik atıklar kumsalları ve sahil şeridini çöp yığınları haline getiriyor, eko sistemi etkiliyor ve gıda zincirine katılıyorlar. Ancak gıdalarda ne kadar bulundukları henüz çok net değil.

Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, Avustralya, Fransa, İran, Japonya, Malezya, Yeni Zelanda, Portekiz ve Güney Afrika gibi 8 farklı ülkeden alınan 16 adet farklı deniz tuzu analizinde sadece 1 tanesi hariç diğer tüm örneklerde mikroplastik tespit edildi.

Malezya Putra Üniversite’sinde yapılan analiz çalışmasında, araştırmacılar deniz tuzu içerisindeki bileşenleri filtreleyerek ayırdılar. Daha sonra filtrelenen örnekler üzerinde spektroskopik inceleme ile kirliliklerin kompozisyonunu belirlediler.

Analiz edilen 16 örnekten 15 tanesinde mikroplastik yoğunluğu yüksek toplam 72 farklı kirlilik bulundu. Her bir örnek kilogram başına 1-10 arası kirlilik içermektedir. Tek kirlilik içermeyen örnek ise Fransa’dan alınan deniz tuzu örneği olmuştur.

Alınan sonuçlar bilim çevreleri tarafından çok önemli ancak beklenmedik değil diye tanımlanmaktadır. Elde edilen sonuçların en önemli çıktısı, şu anda sağlığı tehdit eder boyutlarda olmamasına rağmen, bulguların insanların çevre bilinçsizliği hakkında önemli bir gösterge olduğunu ve böyle giderse kirliliğin çok yakında sağlığı tehdit eder seviyelere gelebileceğini söylemektedirler.

Kaş limanda yapılan sualtı temizliğinde çıkarılan çöplerin sadece %1 ‘i.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin