Antarktika Penguen

Antarktika’da daha önce hiç bilinmeyen 1,5 milyonluk Adelie penguen sürüsü keşfedildi.

Sayıları azalmakta olan Adelie penguenlerinin daha önce bilinmeyen bir sürüsü bulundu.

Photograph :Rachael Herman-Stony Brook University-Louisiana State University

SAYILARI 1,5 MİLYON

Sayısı 1,5 milyonu bulan penguen sürüsünün, insanların ve iklim değişikliği etkilerinin daha az görüldüğü  “Tehlike Adaları”nda (Heroina Island / Danger Island) keşfedildiği belirtildi.

Araştırmacılar, bu adaları’nın Antartika’nın kuzeyine çok uzak olması ve kalın buzullarla kaplı olması nedeniyle, penguenlerin kendilerini korumada başarılı olduklarını ifade etti.

EN BÜYÜK SÜRÜ

Photograph: Thomas Sayre-McCord-WHOI-MIT

Yeni keşfin, Antartika’daki Adelie penguen sürüleri arasındaki en büyük sürü olduğu kaydedildi.

“2014’TE DIŞKILARINA RASTLAMIŞTIK”

New York’taki Stony Brook Üniversitesi’nden ekoloji uzmanı Heather Lynch, penguen sürüsü ile ilgili ilk belirtileri 2014 yılında tespit ettiklerini belirterek, “2014 yılında uzaydan aldığımız görüntülerde penguen dışkılarına rastlamıştık ancak bunun yanlış olabileceğini düşünmüştüm. Fakat daha sonraki araştırmalarda daha önce hiç görülmemiş devasa bir penguen grubunu keşfettik.” ifadelerini kullandı.

2014 yılında uzaydan görüntülenecek kadar büyük dışkı görüntülerine rastlanması, araştırmacıların bölgede araştırmalara yönelmesine neden olmuştu.

Antarktika Penguen

Adelie pengueni, penguengiller familyasından Antarktik, subantarktik kökenli bir penguen türü. Boyu 45–70 cm aralığında, ağırlığı yaklaşık 5 kilogram dır. İmparator pengueninin yanında Antarktika kıtasının ana bölümünde görülen tek penguen türüdür.

Bilimsel adı: Pygoscelis adeliae
Takson Basamağı: Tür
Üst sınıf: Pygoscelis

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin