Fotoğraf: Tahsin Ceylan

Antalya Deniz Ticaret Odası destekleri ile 15 Ekim 2017 Pazar günü saat 14.30 da Alanya Aşıklar Mevkii de Sahil Güvenlik Komutanlığı’na 45 yıl hizmet vermiş TCSG 127 isimli gemi dalış turizmine katkı sağlaması için batırıldı.

Alanya gerçekleştirilen Gemi Batırma Törenine TOBB Başkan Yardımcısı Halim METE, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin KALKAVAN, Antalya Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı B. İnanç KENDİROĞLU, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı ve Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanı ile İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri, Antalya Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu, Meclis Üyeleri, Alanya Protokolü ve Antalya Deniz Ticaret Odasının üyelerinin katılımıyla tamamlandı.

Batırılma anı ve ilk sualtı görüntüleri Tahsin Ceylan tarafından çekildi.

Alanya sahili açıklarında batırılan, Sahil Güvenlik Komutanlığınca hurdaya çıkarılan 40 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğindeki geminin, dalış turizmini geliştirmesi amaçlanıyor.

Fotoğraf: Tahsin Ceylan

Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 45 yaşındaki gemi, Antalya Deniz Ticaret Odasının katkılarıyla konvoy eşliğinde batırılacağı Alanya Kalesi Fosforlu Mağara mevkisine getirildi. Sahilden 100 metre açığa çekilen gemiyi batırmak için su pompalandı. TCSG-127 adlı geminin 30 metre derinlikteki zemine batması, alkış ve tekne kornaları eşliğinde yaklaşık bir saat sürdü.

Sahil Güvenlik Yüzbaşı TCSG 70 Komutanı Çağlar Hanımeli, 1969’da Gölcük’te üretilen geminin 1971’de göreve başladığını söyledi.

Samsun, Bartın, Amasra ve Antalya’da görev icra eden geminin etkin bir şekilde sahil güvenlik komutanlığına hizmet ettiğini belirten Hanımeli, 1 Kasım 2016’da görevini tamamlayan emektar geminin son komutanı olduğu için mutluluk duyduğunu ifade etti.

Hanımeli, geminin bu tarihten itibaren de dalış turizmine hizmet edeceğini dile getirdi.

Dalış dünyasına yeni bir batık kazandırılmasında katkılarından dolayı Sayın Antalya valimiz Münir Karaloğlu’na, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e, Sahil Güvenlik Komutanlığına ve öncülük eden Antalya Deniz Ticaret Odası Başkanı sayın B. İnanç Kendiroğlu ‘na bir dalış eğitmeni olarak camiamız adına teşekkür ediyoruz.

Görseller: Tahsin Ceylan Ve Antalya Ticaret Odası

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin