Dalışın en büyük zevklerinden biri sanki uzay boşluğunda olma hissi veren hareket özgürlüğümüzdür. Ancak bu duruma ulaşmak genelde göründüğünden daha zordur. Yüzerlik kontrolü, dalıcılar için en zorlayıcı becerilerden biridir, ancak imkânsız değildir. Tek gereken, uygun bir ağırlık kontrolü ve basit uygulamalardır. Bir sonraki dalış gezinizde ağırlıksız hissetmenize yardımcı olmak için işte size birkaç yüzerlik ipucu:

  1. Kullanacağınız ağırlığı tespit etmek

Doğru miktardaki ağırlık kuşanmak, yüzerlik kontrolünün ustalık kazanması için atılmış en önemli adımdır ve çoğu dalgıç ağırlık kontrolünü yapmadığı için fazla ağırlık alır. Dalınacak ekipmanlar kuşandıktan sonra, BC (denge yeleği) boş durumdayken, normal bir nefes alındığında su seviyesinin göz hizasında olması, nefes verirken de batmaya başlanması gerekir. Bu duruma ulaşılıncaya kadar ağırlık ekleyip ya da çıkarıp yüzerlik testi tekrarlanmalıdır. Bu duruma ulaşıldığında ise, o dalış noktası ve o ekipmanlar için ideal ağırlığınızı bulmuşsunuz demektir.

  1. Haydi dalıyoruz

İdeal ağırlıkta dalgıç taş gibi batmayacaktır. Belli bir miktar aşağıya inince nötr veya hafif negatif hissetmeniz gerekir. Bu, kulaklarınızı ve maskenizi eşitlemek için yeterince yavaş ve kontrollü bir iniş yapmanıza olanak tanır. Özellikle ilk 10 metrede kulak eşitlemeyi düzgün bir şekilde yapmanız yüzerlik için kontrolün sizde olmasını sağlayacaktır. Geç kalır veya eşitleyemezseniz yukarı aşağı hareket ederken gereksiz efor ve hava sarf edersiniz.

  1. Nefesinizi kullanın

Küçük yükselme ve alçalma hareketi ihtiyacınız var ise bunu BC inflatörü ile oynayarak yapmak yüzerliğinizi etkiler. Böyle bir durumda nefesinizi kullanın. Derin bir nefes alıp aşmak istediğiniz küçük engeli aşın ve nefesinizi vererek tekrar eski pozisyonunuza gelin. Altın kuralı unutmayın ASLA NEFES TUTMA. Bu aşamada yapılan nefes tutma süresi çok uzun olmamalıdır.

  1. İhtiyaç anında BC’nize hava ekleyin

Aşağıya doğru indikçe bir düşme hissediyor ve zemine yakınlaştığınızı görüyorsanız, BC’nize kontrollü ve uzun olmayacak şekilde bir veya iki küçük hava basın.

Basınç hacim ilişkisi (BOYLE kanunu) der ki : Gazlar sıkıştırılabilir olduklarından, kapladıkları hacim, ortam basıncı ile ters orantılı olarak değişecektir. Gazların basınçlarının düştükçe hacimlerinin arttığını, basınçlarının arttıkça da hacimlerinin düştüğünü açıklar. Yüksek basınç altında gaz molekülleri birbirine yaklaşır, yoğunlukları artar ve moleküller arası uzaklık sınırlandığından toplam gaz hacmi azalır.

Bu kanun su altında BC’nin kullanımını anlamak için bilinmelidir. Ama unutmayın vereceğiniz hava miktarını kontrollü vermeniz ve gereken tepkiyi vermesini kısa süreli beklemeniz gerekir. Asla şişirme düğmesine uzun süreli basılı tutmayın – aksi takdirde aşırı şişirilmiş bir bc ile uygun olmayan hızda kontrolsüz çıkış yapabilirsiniz.

  1. Yükselme başladı ise BC’nin havasını boşaltın

Dalışın dönüş evresinde çıkış ile BC içindeki havanın basıncı azaldığı için hacmi artacak ve sizi taşıma kapasitesi artacaktır. Çoğu hızlı veya kontrolsüz yükselme, dalgıçların BC’lerinden yükseldikçe havayı boşaltmayı unuttuklarında gerçekleşir. Boşaltma işlemini hızlı bir çıkışınız var ise çıkışınız durana kadar devam edin. Kontrolü sağladıktan sonra devam edebilirsiniz. BC’deki hava yukarıya çıktıkça genleşir (hatırlayın Boyle kanunu). Havayı gerekli miktarda boşaltarak çıkışınızı tamamlayacağınızı unutmayın. Ama en çok yapılan hata inftlatorü başın üstünde tutmayı unutmaktır. Havanın çıkması için gerekli yolu açmaz iseniz BC’deki hava çıkmaz. Belirli bir tecrübeye sahip olduktan sonra BC üzerindeki acil valfleri de kullanarak BC’yi boşaltabilirsiniz. Standart BC’ler de 2 Adet acil boşaltma valfi bulunur. BC sağ kol üzerindeki normal yüzerlilik pozisyonu durumunda boşaltma yaparken arka sol tarafta bulunan valf kafa aşağı kalçalar yukarıda kaldığınız durumda kullanılır. Bu aşamada en çok görülen hata yukarı yönlü bir duruş ve bu sırada palet çırpmaya devam etmektir. Palet çırpmadan çıkışınızın durduğundan emin olun.