Filyos beldesi sahilinde yunusların silahla öldürülmüş halde bulunmasının ardından başlatılan soruşturmanın sürdüğünü ifade eden Orman ve Su İşleri Zonguldak İl Şube Müdürü Sezgin Örmeci, kendilerine iletilen ihbar fotoğrafları ve video görüntülerini inceleyerek olayı gerçekleştirenlerin tespit edilmesi ile gerekli cezanın uygulanacağını ifade etti.

Zonguldak’ta Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Mustafa Sözen, Filyos beldesinde sahilde silahla vurulan 6 yunus balığını fark etti. Balıkları vurduğu iddia edilen balıkçıların ellerinde silahlarla fotoğraflarını çeken Sözen, yetkililere ihbar etti.

Zonguldak – Filyos

Soruşturma sonunda idari ceza uygulanacak

Sözen’in kendilerine ilettiği fotoğraf ve video görüntülerini incelemeye aldıklarını anlatan Zonguldak Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürü Sezgin Örmeci, yunus balıklarının üreme ve beslenme döneminde kıyılara yaklaştığını hatırlattı. Balıkların vurulma nedenini incelemeye aldıklarını belirten Sezgin Örmeci, şöyle dedi:
Zonguldak Filyos bölgesinde kuş gözlemi yaparken Prof. Dr. Mustafa Sözen hocamız açık alanda silah sesleri duyuyor. Elinde de uzun objektifli bir fotoğraf makinesi var. Sesin geldiği yerdeki kişilerin fotoğraflarını çekiyor. Akabinde bu kişinin tüfeğinin olduğunu görüyor. Onu da fotoğraflıyor. Sonra da kıyıda vurulmuş şekilde bulunan yunus balıklarını görüyor. Bunların hepsinin fotoğraflarını bana iletti. Biz konu ile ilgili araştırmamızı sürdürüyoruz. Kişiler belli ve net. Fotoğrafta gözüken bir kişi var. Sandalda bir kişi var ona eşlik eden. Elinde tüfek net bir şekilde belli. Maalesef yunuslar öldü. Açıkçası çok bilemiyorum ama ağlarla ilgili olabilir. Karşılaşılan durum budur. Özellikle yunuslar bu dönemde kıyılara daha yakın oluyorlar. Özellikle bu aylarda. Üreme ve beslenme açısından da uygun zaman. Bu dönemde Karadeniz boyunca kıyılarda yunus balıklarını bolca görme şansımız oluyor. Önce konunun tahkikatı yapılacak. Kişi ya da kişiler hakkında idari yaptırım cezası uygulanacak. Şu an çalışmamız sürüyor. Çok sıcak bir olay. Her ne kadar fotoğraflar net olsa da kişilerin ifadelerine başvurulacak. Akabinde de gerekli idari cezalar verilecek.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin