Bob Hollis

Yaş: 81

Mesleği – Uğraşı: Mühendis, Mucit

En Önemli İcadı: Dalış Bilgisayarı

Dönüm Noktaları:

1963

Makine Mühendisi olan Bob Hollis ilk dalış ekipmanlarını tasarlamaya, üretmeye ve satmaya başladı.

1972

American Underwater Products’ı kurdu. Bugün Oceanic adıyla bildiğimiz bu şirket başta sadece bir düzine ekipman ile piyasaya atılmıştı.

1973

Andrea Doria’ya ilk dalışı gerçekleşti. 6 gün boyunca 72 metrede yer alan bu batığı araştıran Hollis; daha sonra tekrar tekrar bu noktayı ziyaret etmiştir. 1981 yılında ise bir grup dalgıç ile batığa daha kapsamlı dalışlar gerçekleştirmişlerdir.

Hollis için dalış sporunun geleceğini korumak ve bu geleceğe katkıda bulunmak hep birinci öncelik olmuştur. Pazara Oceanic, Aeris ve Hollis gibi önemli markaları kazandıran Efsane, mühendislik zekası ile dalıcıların ihtiyaçlarını pozitif etki yaratacak şekilde birleştirmeyi başarmıştır. Seksen yaşında bile; DEMABaşkanı olduğu sırada bu spora ve topluluğa katılımı arttırmak için çalışmalarını sürdürmüştür.

“Geliştirdiğimiz en önemli ürün dalış bilgisayarı.”  diyen Hollis 70’lerin ortasında üzerinde çalışmaya başladıkları dalış bilgisayarı prototipini 1979 yılında ilk kez deneme fırsatı bulmuştur. Dalgıçlara dekompresyon bilgilerini, derinlik zamanını gösterecek bir dalış bilgisayarı üreten Hollis bu bilgisayar için gaz tüketimini hesap edebilen bir algoritma geliştirmiştir. Patentleri oğlu Mike ve fizikçi John Lewis’e teslim eden efsane icatları sayesinde sağlık problemlerini minimuma indirmeyi amaçlamış.

“Gelecekte dalgıçlar rebreatherler** sayesinde sualtında daha uzun süre kalabilecek, güvenli bir şekilde daha derinlere yolculuk yapabilme şansı elde edecekler. Dalgıçlar her zaman daha derini keşfetme arzusunda olan kaşiflerdir. Batıklara ulaşabilmek, sualtı canlılarına yakın olabilmek rebreatherler ile daha ulaşılır bir hayal oldu. Hala öğrenecek çok şey var ancak görevimizin başındayız.”

-Bob Hollis

Hollis, dalış sporunda eğitimin önemine her fırsatta dikkat çekmiş. Suda geçirilmiş pek çok günle beraber, 40 saat ders ve birden fazla oturum ile iyi bir dalgıç yetiştirebildiğini ve bu dalgıçların beraber geçirdikleri vakitlerin bu spora her zaman daha fazla katkı sağladığını söylemiştir. Hollis, “Doğru yolda olup olmadığımızı söyleyemem ancak tekrar tekrar gelen öğrenciler kazandıkları tecrübelerin yanı sıra, bu spora pek çok yeni aday kazandırılmasını sağladı.” demiş.

Hayatı boyunca pek çok dalış mağazası satın alan ve bu mağazalar ile eşiyle beraber birebir alakadar olan Hollis, mağazaları insanları su sporlarına özendirmek ve cesaretlendirmek için bir araç gibi görmüştü. Mağazaların bulunduğu bölgelerde etkinlikler düzenleyen ve yerel sporcuların bu etkinliklerine katılımını sağlayan Hollis bu toplulukların kaynaşmasını sağlamış. Beraber geçirilen bu vakitlerin hem spor camiası hem de bölge halkı için çok faydalı olduğuna inanıyormuş.

“80’lerine kadar dalış yapabilmek istiyorsan. Kendine iyi dalış eşleri edinmen gerekir. Gidebildiğin kadar dalış yapmaya git. Aileni de bu spora kazandır. İnanıyorum ki etrafında ne kadar arkadaşın ve ailen varsa zihnin ve bedeninde o kadar sağlıklı olur. Seni seven kişiler seni her zaman doğru karar vermeye zorlayacaklardır. 18 yaşında dalış sporuna başladım, geçtiğimiz Nisan ayında 80 yaşına girdim ve vücudumun izin verdiği sürece bu spora devam edebilmeyi planlıyorum.

-Bob Hollis

* The Diving Equipment & Marketing Association

** Dalgıçların soluduğu gaz karışımını kullanıldıktan sonra, dışarı atılması yerine tekrar kullanılır duruma getirilmesini sağlayan ekipmanların genel adı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin