Mavi Bayraklı Kleopatra Plajı’na Petrol Sızıntısı

4255

Dünyaca ünlü Kleopatra Plajı’na yakınlarda yer alan tesisten sızan petrol, denizi siyaha boyadı. Yetkililer gerekli tutanakların tutulduğunu ve temizlik çalışmalarının yapıldığını bildirdi.

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan ve gözde turist merkezlerinden biri olan Mavi Bayraklı Kleopatra Plajı’na yakınlarda yer alan Belediye tesisi yüzme havuzunun ısıtma sisteminde oluşan arızadan dolayı petrol sızıntısı yaşandı. Yağmur suyu drenaj kanalından gelen atık petrol çevreyi rahatsız etti.

Plajda yer alan bir büfenin önünde, drenaj kanalından sızan petrolün yarattığı koku ve kirlilik sebebi ile rahatsız olan bazı turistlerin plajı terkettiği öğrenildi. Yerli halk ve çevrede çalışanlar kokunun geçen herkesi rahatsız ettiğini söyledi ve “Umarım yetkiler kısa süre içinde bir çözüm bulur. Bunun sebebini araştırırlar ve bir daha olmaması için önlem alırlar. Sonuçta Alanya son derece önemli bir turizm merkezi, 2018’in ilk günlerinde denize giren ve güneşlenen insanlar var. Bunlar bizim için son derece önemli. O yüzden yetkililerin ve yöre halkının dikkatli davranması gerekir.” şeklinde görüşlerini bildirdi.

Gerekli Temizlik Yapıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi gelen şikayetler üzerine tutanak tutup gerekli müdahaleyi geçtiğimiz saatlerde gerçekleştirdi.

Günün erken saatlerinde başlayan temizlik çalışmasında petrolden etkilenen kanallar Antalya Belediyesi tarafından; plaj ise Alanya Belediyesi tarafından temizlendi.

Ayrıca Alanya Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri, karadan kaynaklı denizdeki çevre kirliği ihbarını değerlendirerek tespit tutanağı hazırlayıp Antalya İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne gönderdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin