Aydın’ın Kuşadası ilçesinde dünyanın en büyük uçak batığı özelliğini taşıyacak Airbus A300 yolcu uçağı batırıldı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası’nda dalış turizmini cazip hale getirmek amacıyla İstanbul’da özel bir havayolu şirketinin uçuştan çektiği Airbus A300 tipi uçağı satın aldı. 54 metre uzunluğa ve 44 metre kanat genişliğine sahip Airbus A300 tipi uçak parçalara ayrılarak Kuşadası’na getirildi.

Uçak, montaj çalışmalarının ardından batırılma işleminin yapılacağı Bayraklıdede Mahallesi Botanik Parkı önüne denizden getirildi. Şişme dubalarla desteklenen uçak denizden teknelerle batırılacağı alana yüzdürülerek çekildi.

Bir uçağın dalış turizmi için batırılması Türkiye’de bir ilk değil. Antalya, Kaş ve Kemer’de 2009 yılından bu yana bu amaçla denize batırılan sadece üç küçük uçak var. Bunlardan biri iki kişilik Türk Hava Kurumu, bir diğeri askeri nakliye uçağı, üçüncüsü 10 kişilik yine pervaneli bir uçak. Düzce Akçakoca’da ise C47 tipi uçak resif amaçlı batırıldı. Bir diğer C47 tipi, Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan bir uçak da İzmir’in Karaburun İlçesi’ne bağlı Mordoğan açıklarında batırılmıştı. Ancak dalış turizmi amaçlı batırılan en büyük uçak Kuşadası’nda batırılan A300 oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin