Maske tahliye ilk öğrenilen becerilerdendir. Dalış maskesini tahliye etmek yeni başlayanların en sıkıntılı anlarından olabilir. Burundan nefes almama refleksinin oluşmasını sağlar. Bazen zorlu olabilmektedir.

Bu beceriyi öğretirken 5 öğrenciden 4’ü ilk denemesinde maskesini tahliye ile çok uğraşır. Ancak basit bir uygulama veya birkaç profesyonel uygulama sonrası bu beceri doğal bir hareket olur ve birlikte gelen kaygı bir noktada biter.

En büyük sıkıntı burundan su çekme ile gelen rahatsızlıktır. Ayrıca maskenin içindeki çok az suyun bile burun kısmında toplanmasının verdiği devamlı ıslaklık hissi sinir bozucu olabilmektedir. Aradaki küçük farkı çözene kadar dalıcıya endişe hakim olmaktadır. Ancak maske ve su becerileri öğrenildikten sonra su ile tam olarak barışık hale gelebilirsiniz.

Maskenizi bir profesyonel gibi tahliye etmek için öncelikle maske tahliye tekniklerini öğrenmeniz ve yaygın yapılan hataları yapmanız gerekir. Bu şekilde endişelerinizi teker teker giderdiğinizi göreceksiniz. Çözüm üretmekle başlayan her adımınızda burundan nefes almama alışkanlığı otomatik olarak gelişecektir.

Başınız hafifçe geriye atarak yukarıya bakın.

Başınızı arkaya doğru atın ve yukarıya bakın. Bu, havayı burnunuzdan verirken maskenizin içindeki suyun, maskenin üst kısmında yer alan su ile yer değiştirmesini ve dışarı atmayı kolaylaştıracaktır.

Maskenizin alt kısmında su için yol açın.

Yeni başlayanlar bu adımda maskeyi çok fazla zorlama eğiliminde olurlar. Maske ile yüz arasında yalnızca kağıt inceliğinde bir boşluk olması yeterlidir. Fazlaca yapılan ayırma ile başladığınızdan daha fazla suyu içeride bulabilirsiniz. Yine fazla yapılan baskı ile maskenin kaymasına sebep olabilirsiniz.

Bu beceriler bazı eğitimlerde maskenin üst orta kısmına uygulanan bir baskı ile yapılırken bazılarında maskeyi hafifçe yüzünüzden ayıracak şekilde, sağ ve sol tarafından tutarak, alt kısmı yüzünüzden ayırma şeklinde gösterilmektedir. Maskenizi yüzünüzden kaldırmak veya maskenizin üst kısmına baskı uygulamak arasında bir fark yoktur. Yukarıya doğru hafifçe başınızı kaldırıp havayı burnunuzdan üfleyin. Yüzünüz ile maske arasında bir çatlak olduğu sürece su çıkabilecek bir boşluk bulacaktır.

Burnunuzdan hava verin.

Maske tahliye anlattığım eğitimlerde kullandığım cümlelerden birisi de”Normalde ağızdan mı burundan mı nefes aldığınızı gerçekten şimdi öğreneceksiniz.” olur.

Yeni dalgıçlarda gördüğümüz en yaygın şeylerden biri, ağızlarından nefes almaya alışkın olmadıkları için maske ile ilgili zorlandıkları şey burundan nefes alma refleksi olur. Basit bir beceri olmasına rağmen çözemiyorsanız sığ bir yerde yada teknenin merdiven kenarında maskenin burun kısmını açıkta bırakın ve sadece şnorkel kullanarak, kafanız suyun içinde biraz nefes çalışması yapın. Kolayca çözebileceğinizi göreceksiniz.

Maskesiz Soluma

Kulağa hoş geliyor mu? Genelde en zor olduğu düşünülen beceridir. Aslında bu beceri ile ilgili her problem kafanızda oluşturduğunuz bir zorluktur. Çok ihtiyaç duyulan bir beceri değildir. Dalış öncesinde iyi hazırlamadığınız bir maske ile hiç bir şey görmeden dolaşmak yerine maske değiştirme imkanı olsa değiştirmez misiniz? İşte temel beceri maskesiz solumadır.

En büyük endişe veya sıkıntı gözlere giren tuzlu su şikayetidir. Ancak bu beceriyi uygularken ihtiyaç duyduğunuzda gözlerinizi kapatabilirsiniz. Ama eğitimler sırasında gözlerin açık olması istenir. Bulanık da olsa bir görüşünüz olacaktır. Artık dalış hayatınız başladığına göre su ile barış imzalayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin