Troia Yılı - 1

2018 Troia Yılı çerçevesinde Çanakkale Valiliği himayesinde ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında “Adaların Su Altı Dalış Güzergâhları” isimli projeye başlandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü, Bozcaada Kaymakamlığı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin ortak çalışmaları ile gerçekleştirilecek olan bu projenin ilk adımını Bozcaada’nın Sualtı Dalış Güzergâhları oluşturuyor.

Troia Yılı

“Adaların Su Altı Dalış Güzergâhları; Bozcaada”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin 25. Yıl etkinlikleri münasebetiyle 2018 Troia Yılı projeleri arasında değerlendirilen Proje için ilk olarak; Bozcaada Kaymakamı Mustafa Akın, Yazı İşleri Müdürü Burhan Çebi, Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Çolakoğlu, Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İşmen’in katıldığı “Adaların Su Altı Dalış Güzergâhları; Bozcaada” isimli dalış etkinliği gerçekleştirildi.

Troia Yılı -3

Bozcaada sualtı zenginliklerinin ve değerlerinin ortaya çıkarılmasının planlandığını belirten Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Çolakoğlu proje ile ilgili şunları aktardı:

‘’Bozcaada; antik çağ uygarlıklarında ve Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim birimi olmuştur.  Hakim rüzgarlar nedeniyle deniz ticaret yolunda olması ve antik dönemden beri ikmal yeri olarak kullanılması, Bozcaada’yı hep önemli kılmıştır. O dönemlerde kötü hava şartlarında ve savaş zamanlarında gemilerin Bozcaada doğal limanlarını saklanma alanı olarak kullandığı da bilinmektedir.

Troia Yılı

Çanakkale’de turizm faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla Bozcaada su altı zenginliklerinin ortaya çıkartılacağı bu çalışma 2018 Troia yılının temel çıktılarından biri olan bölge kültür rotalarının oluşturulmasına da katkı verecektir. ‘’

Proje, Troia Yılı boyunca dalış etkinlikleri ile devam edecek.

Kaynak: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin