Bir dalıcı için en tehlikeli durum köpekbalıkları ile karşı karşıya gelmek değil, panik olmaktır. Dalıcılar için ölümcül tehlike oluşturabilecek hataların %20’si panik sonucu meydana gelmektedir.

Panik yapan dalgıç mantıklı düşünemez, bulunduğu derinliğe bakmaksızın hızla yükselebilir, regülatörünü çıkarabilir ve hatta başkalarına zarar verebilir. Dalıcılar için en önemli becerilerden biri de hem kendinin hem grup arkadaşlarının panik ile başa çıkabilme becerisidir. Paniklemiş bir dalıcı ile ilgili hiçbir tecrübeniz yoksa ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız işte size beş ipucu:

Panik Duygusunu Tanıyın

Endişe tam anlamı ile kişiyi ele geçirmeden farkına varmak çok önemlidir. Panik geçiren dalgıçlarda “genişleyen ve görmeyen göz” çok yaygındır. Yani dalgıcın gözleri kocaman olmuştur ve sizin yardım etmeye çalıştığınızı göremiyordur. Dalış planlaması yaparken kişilere dikkat edin, küçük detaylara takılan ve bu sırada rahatsızlık gösteren dalıcıların tedirginliklerini telafi etmenin yollarını arayın.

Temkinli Olun

Panik olmuş bir dalıcıyı fark ettiğinizde dikkatli ve özgüvenli olun. Bu sırada sizde panik yaparsanız işler çığırından çıkabilir, özgüvenli olun. Panik olan kişinin istemeden size verebileceği zarara karşılık, bir kol mesafesi kadar boşluk bırakın. Onlara yardımcı olduğunuzun farkına varıp sizi onaylayana kadar elinizle “Dur!” işareti yapın.

Göz Temasını Kaybetmeyin, Derin Nefes Almasını Sağlayın

Paniklemiş bir dalıcı için omuzdaki bir el ve doğrudan göz teması sakinleşmenin en etkili yoludur. Dalıcı sizin yardımınıza cevap verdikten sonra gözlerinize bakmasını söyleyin ve üst kolundan veya BC kayışından tutun. Göz temasını koparmadan derin nefes almasını önerin. Panikle boğuşan dalgıçlar genellikle hipervantilasyona (gerekenden hızlı nefes alma durumu) uğrarlar, sakin birkaç derin nefes onları saniyeler içinde sakinleştirebilir.

Sorumluluk Alın

Tepki vermeyen, panik halinde ki bir dalgıç için en doğru yaklaşım şişirilmiş bir BC veya can simidi yerleştirmektir. Sualtında ise dalgıcın arkasından yüzmek ve valfini tutmaktır. yüzeye yavaşça çıkılıp, tekneye doğru yol alırken de valften tutmaya devam edebilirsiniz.

Ne Zaman Geri Çekileceğinizi Bilin

Paniklemiş bir dalgıç için kendi güvenliğinizi tehlikeye atmayın bu sadece başka bir potansiyel kurban yaratır. Doğru kurtarma tekniklerini öğrenmek sizin bir zarar görmenizi minimuma indirirken, diğer dalıcılara yardım etmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ancak paniklemiş dalıcı sizden daha iriyse, kontrol altına alınamıyor ve çevresine zarar veriyorsa kendinizi tehlikeye atmadan o dalgıcı durdurmak mümkün olmayabilir. Bu durumda en iyi seçenek onu gözlem altına alacak mesafede durup, yaklaşmamak ve belli mesafeden onunla iletişim kurmaya çalışmaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin