4 bin Metrede Yaşayan Balık Yıllar Sonra Görüntülendi

Avustralya’da derin sular ile ilgili yürütülen çalışmalarda “yüzsüz” bir balık ile karşılaşıldı.

40 bilim insanı ve destek ekibinin yürüttüğü, Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü ve Viktorya Müzesi liderliğinde, Avustralya’nın batı kıyısında yapılan derin su örnekleme araştırmaları iki haftadır sürüyor. 4000 metre ile 6000 metre arasında yaşayan pek çok canlı örneği toplanıyor. Bir ay sürecek bu örnekleme çalışmaları sırasında karşılaşılan en ilginç örnek ise görenleri şaşkınlığa uğratan; yüzsüz balık. 4000 metre derinlikte, çok yüksek basınçta ve  1⁰C sıcaklıkta yaşayan bu balığın yaşadığı derinlikte deniz dibi bitki örtüsü açısından oldukça çorak ve bakir bir ekosisteme sahip.

John Pogonoski’nin Typhlonus nasus’u ilk incelemesinden bir görüntü.

Kahverengi ve beyaz renkte, yüzünün olması gereken yerde tek bir göz açıklığı bile bulunmayan bu balığın genetik örnekleri ve fotoğrafları ekip tarafından, Zooloji ve Sınıflandırma uzmanı ve yılan balıkları konusunda uzman olan John Pogonoski’ye e-posta yolu ile ulaştırıldı.

Yüzsüz Balığa Ad Bile Bulunmuştu

Avustralyalı ekip yeni bir tür bulduklarını düşünüp, bu balığa bir kaç ad bile bulmuştu ancak balığın ilk olarak 1874 yılında tespit edildiği ortaya çıktı. John Pogonoski’den alınan bilgiye göre bu balık bir yılan balığı türü olup, 1874 yılında Mercan Denizi’ne 2440 kulaç (yaklaşık 4400 metre) derinlikten çıkarılmış ve ilk defa kayıt altına o dönemde alınmıştı. Bilim çevrelerince Typhlonus nasus adı ile bilinen balık, yeni bir tür olmasa da heyecanlandıran bir keşif; çünkü bu türün bu denli büyük bir örneğine ilk defa ulaşılıyor.

1874’de bulunan Typhlonus Nasus’un illustrasyonu. Yunanca typhlonus “kör”, nasus ise “barlam balığı” anlamına geliyor.
2017’de bulunan Typhlonus Nasus’un fotoğrafı.

Uzmanların görünüşünü inanılmaz bulduğu balığa bakıldığında ne ağız, ne göz ne de başka bir şey görülebiliyor. Ağzı gövdesinin altında yer alan balık bilim insanları tarafından bu görünüşü yüzünden “yüzsüz” olarak anılmaya devam ediliyor.

4000 metre ile 5000 metre arasında yaşayan ve oldukça nadir bulunan bir balık için oldukça geniş bir coğrafyaya yayılan bu balığın; Umman Denizi’nde, Papua Yeni Gine’de, Endonezya’da, Japonya ve Hawaii’de bulunduğu bilinmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin