Bilim insanları özel olarak hazırlanan 2,5 metre boyunda sualtı dokunmatik bilgisayarları ile yüksek sosyal özelliklere sahip olan memeliler, yunuslar, üzerinde çalışmalara devam ediyor.

Yunuslar ve insanlar arası iletişimi sağlamaya yönelik hazırlanan bu sistem yunuslar için özel tasarlanan uygulamalardan, sembolik klavyeden meydana geliyor.

Araştırmacılar yunusların kelime öğrenme kapasitelerini ve iletişim davranışlarını kavrama amacı ile yaptıkları bu araştırmada sembollerle bir iletişim kurmaya çalışacak ve bu iletişim şeklini öğrenmelerinin davranış şekilleri üzerinde yarattığı etkiyi gözlemleyecekler.

Araştırmacı bilim insanı Diana Reiss bu araştırmanın yunusların düşünceleri işleme yapısı ve beyinlerinin çalışma şekilleri hakkında bir kapı aramayacağını belirtti. Sözlerine ‘Yunuslara verilen bu çoklu seçim şansı ile onların düşünce yapısını daha iyi öğreneceğiz ve bu bize onların vokal iletişimlerini çözümleme şansı verecek.’ şeklinde devam etti.yunusların zekası test ediliyor

Rockefeller Üniversitesi’nden Marcelo Magnasco ise yunuslarla çalışabilmek için güvenli bir yol bulmanın şaşırtıcı derecede zor olduğunu ancak bu muhteşem canlıların çok zeki ve interaktif olduklarını ve onlarla çalışmanın bir lütuf olduğunu söyledi.

Yaratılan interaktif sistemin çok özel bir eğitime gerek olmadığını ve yunusların kullanma davranışlarına göre sistemin evrimleşeceğini belirten araştırmacılar bazı yunusların bu sistemi yavaş yavaş keşfettiklerini belirtti. Hatta genç yunuslardan birinin sistemde yer alan uygulamalardan biri olan balık yakalama oyununu hiçbir yardım almadan keşfettiğini, bu oyuna karşı çok ilgili olduğunu ve kısa süre içinde de uzmanlaştığını eklediler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin