63 Yıllık Sualtı Fotoğrafları Sualtında Sergileniyor

Fotoğrafçı Mustafa Kapkın’ın, kendi imkanları ile yaptığı fotoğraf makinesiyle 63 yıl önce sualtında çektiği 24 fotoğraftan oluşan “Sünger Dalgıçları” sergisi fotoğrafçı olan oğlu Ahmet Kapkın tarafından açıldı.

Türkiye’nin ilk sualtı fotoğraf sanatçılarından olan ve 1975 yılında 51 yaşında vefat eden Mustafa Kapkın, 1957 yılında kendi yaptığı sualtı fotoğraf makinesi ile 4 ay boyunca Bodrumlu süngercilerin zorlu çalışma şartlarını onlarla beraber yaşayarak fotoğraflamıştı. Bu fotoğraflardan 24’ü, Ahmet Kapkın ve Murat Kaptan işbirliği ile oluşturulan sergide iki ay boyunca ziyarete açık olacak.

63 Yıllık Sualtı Fotoğrafları Sualtında Sergileniyor

Kurdele kesildi

Çeşme’de bulunan ve daha önce Eşek Adası yakınlarında 30 metreye batırılan Sahil Güvenlik Botu TCSG 68’in içerisinde yer alan sergi dalış meraklılarını bekliyor. Türkiye’de sualtında ilk kez yapılacak olan serginin açılışı Ahmet Kapkın ve emekli amiral Ekmel Totrakan tarafından yapıldı. Kurdele kesilen sergi açılışı Tahsin Ceylan, Murat Kaptan ve Lütfü Tanrıöver ve Anadolu Ajansı tarafından görüntülendi.

Hazırlığı 6 ay süren ve küratörlüğünü Murat Kaptan’ın yaptığı sergi hakkına Ahmet Kapkın “Babam 1954 yılında Bodrum’da sünger avcıları ile 4 ay boyunca dalarak onların su üstü ve sualtında yaptıkları çalışmaları görüntüledi. Bu fotoğrafları ait oldukları dünyada sergileyebilmek heyecan verici. Fotoğraflar sünger dalıcılarının nasıl kıyafetler giydiklerini, nasıl toplama yaptıklarını, yaşadıkları zorlukları gözler önüne seriyor.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin