Taylandlı Çocuklar Mağaradan Nasıl Kurtarıldı?

3539
Taylandlı Çocuklar Nasıl Kurtarıldı?

Dalgıçlar tarafından bölüşülen çocuklar 4 kilometrelik dar ve karanlık yolu yüzerek, tırmanarak geçtiler.

İki haftadır bir mağarada mahsur kalan Taylandlı çocuklar ve koçları kurtarıldı. Olayı Tayland’lı Deniz Komandoları  “Bu gerçek bir mucizemi, bilim mi yoksa başka bir şey mi emin değiliz. 13 Wild Boars’lu artık mağaranın dışında.” yazarak Facebook’tan bildirdi.

23 Haziran’da Tahm Luang Nang Non Mağaralarında mahsur kalan çocukların kurtarılmasını tüm dünya dört gözle bekliyordu. Son üç gün içerisinde üç aşamalı şekilde dalgıçlar tarafından çocukların kurtarılması ile hep birlikte rahat bir nefes aldık.

Dün kalan son 4 çocuğun ve koçun da kurtarılmasıyla görev başarıyla tamamlanmış oldu. Mağaradan son çıkan kişiler bir doktor ve Tayland Deniz Komandolarından üç kişi oldu. Tayland Halk Sağlığı Bakanlığı çocukların sağlıklarının yerinde olduğunu bildirdi.

Grup yüzeyin 1 kilometre altında ve mağara girişinden 4 kilometre uzakta iki İngiliz dalgıç tarafından 1 hafta önce bulunmuştu.

Kısmen veya tamamen sular altında kalmış bu dar geçitlerden 12 çocuğu kurtarmak neredeyse imkansız gibi gözüküyordu. Çünkü kurtarma ekiplerinin çocuklara ulaşmaları beş saatlerini almıştı. Ancak kurtarma ekiplerinin 11 ile 16 yaşları arasındaki çocukları eğitmesi ve koçlarının da çocukları sakin tutmaya başarabilmesi ile görev başarıya ulaştı.

Taylandlı Çocuklar Nasıl Kurtarıldı?

Kurtarma Ekibi Çocukları Nasıl Mağaradan Çıkardı?

Reuters, 13 yabancı dalgıcın ve 5 deniz komandosunun kurtarma çalışmalarına katıldığını bildirdi. İlk kurtarma girişimleri Pazar günü her çocuğa iki dalgıç atanarak yapıldı. Çocuklar deneyimsiz dalgıçlar için tasarlanan tam yüz maskelerini kullandı. Oksijen tanklarını ise onlara eşlik eden profesyoneller taşıdı.

Kurtarma ekibi dalgıçlarında Ivan Karadzic BBC’ye “Daha önce kimsenin yapmaya cesaret edemeyecekleri bir şeyi yapmak zorunda kalıyorlar. Işıksız ortamda, sıfır görüşte, son derece tehlikeli bir ortama dalıyorlar. İçeride yer alan tek ışık meşalelerimizin ışığı.” dedi.

Sular altında kalmış bu kanallardan bazıları çok dardı ve oksijen tankları dalgıçların sırtındayken geçmelerine olanak tanımıyordu. Ancak bu dar kanallardan en tehlikelisi 38 cm genişliğinde olan bir noktaydı. Buradan geçmek çok riskliydi çünkü çocuklar bu kapkaranlık noktada refakatçilerinden ayrı düşmek durumunda kalıyordu. Öyle ki ekipler bunun hayatlarındaki en zor görev olduğunu yakın mesafeden bile ellerini göremediklerini söylediler.

Dalgıçların ilk 4 çocuğu mağaradan çıkarmaları 9 saat kadar sürdü. Pazartesi gündüz 11 sularında mağaradan 4 çocuk daha kurtarıldı ve Salı günü kalan 4 çocuk ve koçun da sekiz saat içinde kurtulması ile görev tamamlandı.

Associated Press’e göre, Chiang Rai’nin eski Valisi Narongsak Osatanakorn “Operasyon beklenen çok daha iyi gitti.” açıklamasını yaptı.

Taylandlı çocuklar mağaradan kurtarılmalarının ardından derhal hastaneye kaldırıldı ve bir kaç gün daha karantinada kalacaklar. Doktorlar tüm hastalık ve komplikasyon risklerinin ortadan kalkması ile çocukları ve koçlarını taburcu edecekler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin