TSSF ve Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS)’ın ortak projesi olan  CMAS-TSSF Akademi ve uluslararası CMAS-TSSF ‘Kaş Başka’ Antrenman Merkezi, 25 Mart Cumartesi günü Kaş’ta düzenlenen törenle hizmete açıldı.

CMAS-TSSF Akademi Ve ‘Kaş Başka’ Antrenman Merkezi ile ilgili açılış ardından TSSF tarafından yapılan bilgilendirme:

“Federasyonumuz ve Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS)’ın ortak projesi olan  CMAS-TSSF Akademi ve uluslararası CMAS-TSSF ‘Kaş Başka’ Antrenman Merkezi, 25 Mart Cumartesi günü Kaş’ta düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Kaş’ı ve dolayısıyla Türkiye’yi sualtı sporlarının uluslararası merkezine dönüştürmeyi hedefleyen projelerin hayata geçirildiği açılış töreni, CMAS Başkanı Anna ARZHANOVA, TSSF Başkanı , CMAS Genel Sekreteri Hassan BACCOUCHE, Kaş Belediye Başkanı Halil KOCAER, Kaş Kaymakamı Bilgihan BAYAR, Arap Emirlikleri Yüzme Federasyon Başkanı Ahmed ALBLOOSHİ, Antalya Deniz Ticaret Odası yetkilileri, Kaş Sualtı Derneği yöneticileri ve Kaş halkının katılımıyla gerçekleşti.

Uluslararası CMAS-TSSF ‘Kaş Başka’ Antrenman Merkezi

CMAS Başkanı ARZHANOVA: “Kaş, dalış için mükemmel bir yer”

Açılış töreninde konuşan CMAS Başkanı Anna ARZHANOVA, Kaş’ın dalış için mükemmel bir yer olduğunu belirterek, “Onun için ‘Kaş Başka’ diyoruz. Tertemiz denizi, şartları ve güzellikleri dalış için çok uygun bir merkez. Sualtı sporlarının olimpiyatlara alınması için çalışıyoruz. En yakın zamanda Kaş, olimpik merkez olacaktır. Bu bir arzu, istek. Ama bunu gerçekleştireceğiz. Bu çalışma için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Federasyon Başkanı: “CMAS’ın ilk uluslararası merkezi Kaş’ta açılıyor”

CMAS-TSSF ‘Kaş Başka’ Antrenman Merkezi ve CMAS-TSSF Akademi’nin örnek uluslararası projeler olduğunu belirten Federasyon Başkanı, “CMAS adına uluslararası ilk merkez Kaş’ta açılıyor. Ülkemiz adına gurur verici bir durum. Ülke sporunun gelişmesi adına çok büyük katkısı olacaktır. Kaş’ın adının çok kısa sürede bütün dünyada ön plana çıkmasını bekliyoruz. Dünyadaki merkezlerin önüne geçeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Federasyon Başkanı, bu projelerin hayata geçirilmesinde Federasyonumuza olan inancı ve güveni için başta CMAS Başkanı Sayın Anna ARZHANOVA nezdinde CMAS Yönetim Kurulu Üyeleri’ne, her türlü desteğini esirgemeyen Kaş Kaymakamlığı’na, Kaş Belediyesi’ne, Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne, Antalya Deniz Ticaret Odası’na, yoğun ilgi gösteren Kaş halkına ve katkısı olan herkese teşekkür etti.

Uluslararası CMAS-TSSF ‘Kaş Başka’ Antrenman Merkezi

Antrenman Merkezi çalışmaları Federasyonumuz tarafından yürütülecek

Kaş Kaymakamlığı, Kaş Belediyesi ve Antalya Deniz Ticaret Odası’nın katkıları ile İnceboğaz Plajı’ndaki 1000 metrekarelik alan üzerinde 100 metrekare kapalı alana sahip merkez, dünyanın her ülkesinden gelecek dalış sporcularına ev sahipliği yapacak. Sualtı sporcuları ve dalıcılar, uzman ekip eşliğinde ve üst düzey güvenlik önlemleri altında, denizde çalışma yapabilecek. Antrenman merkezinin faaliyetleri CMAS güvencesi ve yerel yönetimlerin desteğiyle Federasyonumuz tarafından yürütülecek.

CMAS-TSSF Akademisi başladı

CMAS-TSSF Akademisi’nde ise sualtıyla ilgili bilimsel yenilikler ve araştırmalar paylaşılacak, tartışılacak. Önümüzdeki yıllarda Kaş’ta, CMAS’ın desteğiyle Dünya Sualtı Bilimleri Kongresi düzenlenmesi hedefleniyor. Kaş Turizm Otelcilik Okulu’ndaki Akademi toplantıları 25-26 Mart’ta yapılıyor. Kaş’ın sualtı sporlarında dünya çapında bir merkez olarak yapılandırılması projesi kapsamında her yıl tekrarlanması planlanan CMAS-TSSF Akademi’nin ilk toplantısında uzman konuşmacılar, sualtı spor branşlarında sağlığın önemi, sualtı spor branşları ve sualtı kültür mirasının korunmasını yapacakları sunumlarla değerlendirecekler.”

KAYNAK: TSSF

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin