CMAS-TSSF AKADEMİ VE ‘KAŞ BAŞKA’ ANTRENMAN MERKEZİ, KAŞ’TA AÇILIYOR

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) ve Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS), Antalya Kaş’ta yerel yönetimlerin desteğiyle, sualtı bilimlerinde dünyanın en önemli etkinliği olması hedeflenen CMAS-TSSF Akademi ve uluslararası CMAS-TSSF ‘Kaş Başka’ Antrenman Merkezi’nin açılışını gerçekleştirecek.

TSSF – CMAS Akademi

CMAS Başkanı Anna Arzhanova, TSSF Başkanı , CMAS Genel Sekreteri Hassan Baccouche, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, Kaş Kaymakamı Bilgihan Bayar, Arap Emirlikleri Yüzme Federasyon Başkanı Ahmed Alblooshi, Antalya Valiliği ve Antalya Deniz Ticaret Odası’nın katılacağı açılış törenlerinde ilk olarak CMAS-TSSF ‘Kaş Başka’ Antrenman Merkezi hizmete açılacak.

CMAS-TSSF ‘KAŞ BAŞKA’ ANTRENMAN MERKEZİ, DÜNYANIN HER ÜLKESİNDEN SPORCULARA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

25 Mart Cumartesi günü saat 09.30’da düzenlenecek törenle faaliyete açılacak Hidayet Koyu’ndaki Antrenman Merkezi, dünyanın her ülkesinden gelecek dalış sporcularına ev sahipliği yapacak.

Sualtı sporlarının ve aletli dalış aktivitelerinin en iyi şartlarda uygulanacağı CMAS-TSSF ‘Kaş Başka’ Antrenman Merkezi’nde tüm dünyadan sualtı sporcuları ve dalıcılar, uzman ekip kontrolünde ve üst düzey güvenlik önlemleri eşliğinde Kaş’ın muhteşem denizinde çalışmalarını gerçekleştirebilecekler.

Antrenman Merkezi’nin faaliyetleri, CMAS güvencesi ve yerel yönetimlerin desteğiyle TSSF tarafından yürütülecektir.

CMAS-TSSF AKADEMİ İLE KAŞ, SUALTI BİLİMLERİNİN MERKEZİ OLACAK

Aynı gün, Kaş’ı ve dolayısıyla ülkemizi dünya çapında bir sualtı bilimleri merkezi yapmayı hedefleyen CMAS-TSSF Akademi’nin açılış töreni Kaş Kültür Evi’nde saat 13.00’da yapılacak.

Önümüzdeki yıllarda CMAS’ın destekleriyle Sualtı Bilimleri Kongresi olarak dünyanın bu alandaki en önemli etkinliği olması hedeflenen CMAS-TSSF Akademi’sinde, sualtıyla ilgili bilimsel yenilikler ve araştırmalar paylaşılacak, tartışılacak.

CMAS Başkanı Anna Arzhanova ve TSSF Başkanı da konuşma yapacağı Kaş Turizm Otelcilik Okulu’ndaki Akademi toplantıları iki gün sürecek.

Kaş’ın sualtı sporlarında dünya çapında bir merkez olarak yapılandırılması projesi kapsamında her yıl tekrarlanması planlanan CMAS-TSSF Akademi’de alanında uzman konuşmacılar, sualtı spor branşlarında sağlığın önemi, sualtı spor branşları ve sualtı kültür mirasının korunmasını yapacakları sunumlarla değerlendirecekler.

Sualtı sporlarında uluslararası nitelikte iki yeni ve önemli projenin açılışını gerçekleştirecekleri için son derece mutlu olduklarını belirten TSSF Başkanı faaliyete geçirilecek projelerle ilgili şunları söyledi:

“Ülkemizin serbest dalışta ve diğer sualtı spor branşlarında gerek sporcu performansı, gerek ev sahipliği yaptığı uluslararası yarışma organizasyonlarında elde ettiği başarıların CMAS tarafından yakından takip ve takdir edildiğini gururla söyleyebilirim.

Alınan kararlar ve girişimlerimiz sonrasında, eşsiz deniz zenginliği ve doğasıyla sualtı sporlarının önemli merkezlerinden olan Kaş’ta iki yeni projeyi hayata geçiriyoruz.

CMAS-TSSF Akademi ve CMAS-TSSF ‘Kaş Başka’ Antrenman Merkezi, bilimsel etkinlik ve sporcu çalışmaları noktasında Kaş’ı dünya sualtı sporlarının çekim merkezine dönüştürecek.

Bu projelerin hayata geçirilmesinde Federasyonumuza olan inancı ve güveni için başta CMAS Başkanı Sayın Anna Arzhanova nezdinde CMAS Yönetim Kurulu Üyeleri’ne, her türlü desteğini esirgemeyen Kaş Kaymakamlığı’na, Kaş Belediyesi’ne, Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne, Antalya Valiliği’ne ve Antalya Deniz Ticaret Odası’na çok teşekkür ediyorum.”

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu