Marmaris’de, Genelkurmay Başkanlığı’nca hurdaya çıkartılan İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma askeri tank, dalış turizmini geliştirmek amacıyla batırılacak.

Marmaris Ticaret Odası, dalış turizmini geliştirmek için proje geliştirdi. Marmaris Dalış Merkezleri Derneği işbirliğiyle Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan hibe izniyle hurdaya çıkarılan 1941’den kalma “M48 A5 T1” adlı tank Marmaris’e getirildi.

TÜRKİYE’DE İLK

Albatros Marina’da basın açıklaması yapan Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, dalış turizmini geliştirmek için yapılacakların ilk adımının askeri tank ile atılacağını belirtti. Marmaris turizmine katkıda bulunmak için bir ay önce projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Baysal, “Alınacak izinlerle kısa süre içinde tank, dalış turizmi için batırılacaktır” dedi.

Marmaris Dalış Merkezleri Derneği Başkanı Tuncer Uysal ise, “Uzun süredir Marmaris turizmine alternatif bir hava kazandırmak için projelerimiz mevcut idi. Bu projelerimizi Marmaris Ticaret Odası ile paylaştık. Türkiye’de ilk defa bir savaş tankı batırmayı planladık. Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan izinle bizlere İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma hurdaya ayrılmış “M48 A5 T1” adlı savaş tankı hibe edildi. Şu anda Marmaris Körfezi’nin beş noktasından birinde verilecek izinle tankımız batırılarak turizme kazandırılacaktır” dedi.

2 YORUMLAR

 1. Turkiye 2 ci Dunya Savasina girmedi, Bu durumda bu tankin Turkiyede isi ne Bence 1 ci dunya savasi diyeceksiniz zannediyorum.

  tesekkurler

  • Merhaba Hamza Bey,

   Konu ile ilgili yapılan basın bildirisinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 76 yıl hizmet veren ve 2. Dünya Savaşı’nda da kullanılan, 4 yıl önce hurdaya çıkarılan Alman yapımı bir tanktan bahsedilmekte. Bu tank 2. Dünya Savaşı sonrası Türkiye’ye yapılan askeri yardımlar çerçevesinde TSK’ya verilmiş.

   Sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin