Kaptan Cousteau: Derinliklere Yolculuk (The Odyssey, 2016) bu hafta vizyona girdi.

Fransız yönetmen Jérôme Salle “Kaptan Cousteau: Derinliklere Yolculuk” filmi ile suların büyük kâşifi, bir efsane, öncü, hayalperest olan ve ömrünü denizlere adayan, bu mavi sonsuzluğu neredeyse yuvası belleyen, dünyaca bu tutkusuyla tanınan “Kaptan” Jacques-Yves Cousteau’nun hayatının bilinmeyenlerini anlatan bu film, San Sebastian Film Festivali’nin kapanış filmi olarak gösterildi.

Denizin üzerinde trajik kaza ile başlayan Kaptan Cousteau: Derinliklere Yolculuk, 1949 yılıyla beraber Cousteau ailesinin hikâyesini beyazperdeye yansıtıyor. Teğmen rütbeli eski pilot Jacques-Yves Cousteau ve ailesi Akdeniz kıyısında bir eve yerleşiyorlar. Jacques-Yves’in kıyıda dalışlar da yapıyor ancak bu dalışlar derin denizleri keşfetmesine yetmiyor.

Oğullarını yatılı okula bırakan Kaptan Cousteau ve Simone okyanuslara açılıyorlar. Ama geride kalan küçük oğulları Philippe’in de kalbi kırık kalıyor ve Jacques Cousteau’nun oğlu ile ilişkisi bu filmin merkezini oluşturuyor.

Hayatı macera peşinde geçen Cousteau, su altında nefes alabilmeyi sağlayan icadı sayesinde bambaşka bir dünya ile tanışmıştır. Ancak uluslararası şöhretle kaptan çok değişmiştir. Yönetmen Jérome Salle’in hareketli deniz macerası Derinliklere Yolculuk: Kaptan Cousteau, kaptanın çapkınlıkları ile üzdüğü eşi, oğlu ile çalkantılı ilişkisini dramatik bir dille beyaz perdeye yansıtıyor.

Yönetmen: Jérôme Salle
Eser: Jean-Michel Cousteau-Albert Falco
Senaryo: Laurent Turner-Jérôme Salle
Müzik: Alexandre Desplat
Kurgu: Stan Collet
Görüntü: Matias Boucard
Oyuncular: Lambert Wilson (Jacques-Yves), Pierre Niney (Philippe),Audrey Tautou (Simone), Laurent Lucas (Philippe), Benjamin Lavernhe (Jean-Michel), Vincent Heneine (Bébert), Thibault de Montalembert (Etienne), Roger Van Hool (Daniel), Chloe Hirschman (jan), Adam Neill (David), Laurent Lucas (Tailliez), Ulysse Stein (Çocuk Philippe), Rafaël de Ferran (Çocuk Jean-Michel)
Yapım: Fidélité-Wild Bunch (2016)

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin